Motto

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

ŚDM - Bolszewo Dzień 5

Powoli nadchodzi czas na podsumowanie naszej wspólnej przygody. Dziś wybraliśmy się do Gdańska na wielki finał dni w diecezjach. Pielgrzymi z całego świata i Polski znajdujący się w Archidiecezji Gdańskiej zebrali się na Placu Solidarności około godziny 10.00 i tu zaczęli Festiwal Młodych. Następnie przeszli ulicami miasta do konkatedralnej Bazyliki Mariackiej, największej świątyni ceglanej w Europie, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta. Cieszyliśmy się z obecności biskupów z innych krajów i Polski, przedstawicieli samorządów, innych odłamów religijnych i Pani Minister Beaty Kempa. Podczas nabożeństwa nie zabrakło śpiewu, oklasków i tańca. Po Mszy młodzież wróciła do zabawy na Festiwalu, który trwał do samego wieczora. O bezpieczeństwo zadbało wiele służb mundurowych i medycznych.
Zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy wrócili do Bolszewa po 21.00 i udali się na upragniony spoczynek. Jutro czeka nas ostatni dzień i powoli zaczynamy ruszać grupami do Krakowa, gdzie odbędzie się dalsza część Światowych Dni Młodzieży.

Zdjęcia

ŚDM - Bolszewo - Dzień 4

Dzień zaczęliśmy od wyjazdu do Piaśnicy oko. Jest to miejsce, w którym jak powiedział Ksiądz Dziekan trudno mówić o miłości. W czasie II wojny światowej mieszkańcy okolicznych wsi doznali szczególnego okrucieństwa ze strony nazistów i zginęli śmiercią męczeńską. Właśnie w tym miejscu została odprawiona Msza polowa. Jednak przed nią pielgrzymi mieli okazję dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca i obejrzeć pantomimę. Po Mszy odbyła się krótka procesja do grobu bł. Alicji Kotowskiej. 
Następnie uczestnicy zwiedzili Wejherowo. Odwiedzlili między innymi Filharmonię, kościół św. Anny czy park. Każda grupa mogła także skorzystać z czasu wolnego, po czym wszystkie po południu wróciły do Bolszewa.
O godzinie 19.30 rozpoczął się pogodny wieczór. Podczas dobrej zabawy czas leci szybko, a na dziś była przewidziana jeszcze adoracja. Po niej każdy otrzymał świecę i przekazaliśmy sobie ogień. Na sam koniec dnia odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne.
Jutro zapowiada się intensywnie, więc wyśpijcie się i nabierzcie sił!
Zdjęcia

ŚDM - Bolszewo Dzień 3

 

Wczorajszy dzień dla niektórych zakończył się po wieczornej modlitwie, dla innych dopiero dziś rano. Wielu wolontariuszy pracowało całą noc i mogli odpocząć dopiero po Mszy o godzinie 9.00, która tym razem została odprawiona w języku hiszpańskim, a nasi goście z Argentyny zadbali o jej oprawę muzyczną. Podobnie jak wczoraj dostępne były radiowe tłumaczenia na język polski, angielski, węgierski i niemiecki. 
Po nabożeństwie wolontariusze zebrali swoje grupy i wyruszyli z nimi do Trójmiasta, aby odwiedzić Gdańsk, Gdynię lub Sopot. Każdy zespół miał okazję zobaczyć morze i przejść się po plaży. Znalazł się też czas na relaks w czasie wyczerpującego spaceru. Po przerwie i spróbowaniu polskich słodkości przy plaży, grupy z odnowionymi siłami wyruszyły w drogę powrotną. Większość podróżowała komunikacją miejską, więc musiała także odbyć sporą część podróży na pieszo. Zmęczone, ale zadowolone z wyprawy zespoły wróciły do Bolszewa po południu i udały się na obiad w miejsce swojego zakwaterowania.
Następnym punktem programu była krótka katecheza o 19.00, którą wygłosił diakon Rafał Stenka z Bolszewa. Po niej uczestnicy podzielili się na 32 grupy i spędzili około godziny ze swoimi liderami. Podczas spotkań mieli okazję lepiej się poznać, zintegrować, opowiedzieć o swoim kraju i jego kulturze, a także porozmawiać o Światowych Dniach Młodzieży.
Zaraz po tym wszyscy cieszyli się pogodnym wieczorem w Artparku. W powietrzu czuć było ogromną moc i radość, ale powoli trudy dnia zaczęły dawać się we znaki, a organizatorzy mieli jeszcze jedną niespodziankę. Mieliśmy okazję obejrzeć pantomimę w wykonaniu grupy kulturalnej o grzechu i o tym, że Chrystus chce wziąć go na swoje ramiona, aby nas od niego uwolnić. Dzień zakończył się wspólną modlitwą. Harmonogram był napięty, ale udało się zrealizować wszystkie zaplanowane punkty. Kolejny dzień w Bolszewie możemy uznać za bardzo udany. Mamy nadzieję, że do jutra wszyscy zregenerują siły, bo czeka nas moc wrażeń!
Zdjęcia