Motto

"Podnieś Krzyż Chrystusa z radością, zapałem i odwagą, nie zważaj na tych, którzy cię wyśmiewają, nie zatrzymuj się i nie płacz z płaczącymi, ani nie skarż się z tymi, którzy narzekają. Żadne zawodzenie czy narzekanie nie tworzy historii zbawienia, żadne bicie się w piersi czy wyważanie bram Niebios nie pomoże ci wejść do środka. Zbawienie przynoszą łzy prawdziwego żalu. Jedna łza skruchy otwiera wielką bramę. Spadnie ona z policzka prawdziwie odważnego i wiernego sługi". św. Charbel

Triduum Sacrum 2014

„Triduum z języka łacińskiego oznacza trzy dni. Jest to w Kościele okres, kiedy w szczególny sposób rozważamy wydarzenia związane z męką, śmiercią i przede wszystkim zmartwychwstaniem Pana Jezusa. Na ten okres składają się: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Zwieńczeniem natomiast jest Msza Rezurekcyjna odprawiana w Niedzielę Zmartwychwstania w godzinach porannych.

Mimo, że obchody Triduum rozpoczynają się w Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej nie można także zapomnieć o jeszcze jednej, bardzo ważnej Mszy tego dnia - Mszy Krzyżma, na której gromadzi się prezbiterium czyli duchowieństwo całej diecezji wraz ze swoim biskupem, aby dokonać poświęcenia świętych olei: Krzyżma Świętego, Olei Katechumenów i Olei Chorych. Podczas tej Mszy w szczególny sposób dziękujemy za dar kapłaństwa, bez którego nie mógłby istnieć drugi sakrament ustanowiony tego dnia - Eucharystia.
Wieczorem natomiast obchodzimy pamiątkę ustanowienia Eucharystii. Podobnie jak apostołowie tak i my gromadzimy się w naszym wieczerniku. Na wzór uczniów przyjmujemy ofiarę Eucharystyczną, by potem udać się do Ogrodu Oliwnego - gdzie został pojmany Jezus. Symbolem tego jest złożenie Jezusa w ciemnicy.

Droga Krzyżowa ulicami Bolszewa

Wielki Czwartek


W dniu 7 kwietnia 2014 roku Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski udzielił młodzieży Sakramentu Bierzmowania. Pod czujnym okiem o. Piotra Górki młodzież przez kilka miesięcy przygotowywała się do przyjęcia darów Ducha Świętego, tak aby wkroczyć z jeszcze większą odpowiedzialnością w kolejne lata swojego życia. Atmosfera była uroczysta i wzniosła. W przeżywaniu tego ważnego wydarzenia pomogła wszystkim oprawa muzyczna naszego chóru parafialnego "Calasanz". Dziękujemy wszystkim, którzy się przyczynili do uświetnienia tej uroczystości. Niech Bóg obficie błogosławi i udziela swojej łaski.

Zapraszamy do galerii

Zbliża się egzamin dojrzałości... Z maturzystami są Rodzice, Znajomi, Duszpasterze... Także i my - Współbracia Pijarzy - razem z Waszymi Najbliższymi chcemy uczestniczyć w tej wielkiej radości i Was wspierać.

Proponujemy DUCHOWĄ ADOPCJĘ

MATURZYSTY.

Od 5 do 30 maja 2014 r. ojcowie, bracia i klerycy pijarzy codziennie o godz. 15.00 w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Pijarów przy ul. Dzielskiego 1 w Krakowie będą odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę do Ducha Świętego oraz modlitwę o dobre wybory w życiu i o rozeznanie powołania. DAM 2014 zostanie zainaugurowana Mszą św. 5 maja – w dniu matury z języka polskiego.

Maturzysta, który chciałby zostać objęty duchową opieką powinien zgłosić taką chęć przez uzupełnienie szybkiego formularza, który znajduje się na: www.maturzysci.pijarzy.pl.

Na stronie internetowej DAM, stylizowanej na maturalny arkusz egzaminacyjny, znajdują się także propozycje modlitw (np. modlitwa Jana Pawła II o dary Ducha Świętego czy „modlitwa zniecierpliwionego”) oraz informacje o innych inicjatywach dla młodzieży podejmowanych przez pijarów (rekolekcje, obozy, media powołaniowe, dane kontaktowe do duszpasterzy).

W ubiegłym roku blisko 1700 maturzystów z całej Polski skorzystało z modlitwy pijarów. 

Dzieci czytają Biblię :)

4 niedzielę Wielkiego Postu była wyjątkowo radosna dla najmłodszych parafian w Bolszewie. Mszą świętą o godz. 11.30 rozpoczęliśmy Akcję "Dzieci czytają Biblię" z MISIEM HIERONIMEM. Dzieci na mszę św. przynoszą serduszka z wypisanym postanowieniem wielkopostnym czy też dobrym uczynkiem. Po koniec mszy świętej następuje losowanie serduszek. Słowo Boże - Słowo Radości wraz z misiem wędruje do szczęśliwca na cały tydzień. W tym czasie dziecko z całą rodziną poznaje Pana Jezusa i dzieli się tą radością z najbliższymi. 

Wielką radość wzbudził również długo wyczekiwany spektakl teatralny pt.: "Święty Pompiliusz", który został zaprezentowany w na mszy świętej dla dzieci. Reżyserem był pan Marek Czoska, a scenariusz napisała pani Justyna Jankowska. Dzieci z Podwórkowego Koła Różańcowego wspaniale odegrały wyznaczone role. Gościnnie małym aktorom pomogli doświadczeni w branży: Sebastian Gołębiewski i Bartek Machol. Dziękujemy serdecznie za moc wrażeń i pamięć o tak wielkim świętym naszego Zakonu (80 rocznica kanonizacji św. Pompiliusza).

Zapraszamy do galerii